Wycieczka do Trójmiasta

W dniach 16 – 19 maja 2022 r. uczniowie klas 7 Zespołu Szkół w Janowie Podlaskim wraz z opiekunami p. Katarzyną Chilkiewicz, p. Barbarą Iwaniuk, p. Jarosławem Kaliszukiem i p. Joanną Siemieniuk uczestniczyli w wycieczce dofinansowanej przez rządowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki ,, Poznaj Polskę”. Dzięki funduszom uczniowie mieli okazję poszerzyć zakres wiedzy o swoim rodzinnym kraju.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy Gdańsk, gdzie zobaczyliśmy jak ukazana została jego historia. Podczas spaceru przewodnik opowiedział nam m.in. o nabrzeżu Mołtawy, średniowiecznym Żurawiu, urokliwej ulicy Mariackiej i jego kamienicach. Oprócz tego zobaczyliśmy reprezentacyjny Długi Targ, z symbolem Gdańska czyli Fontanną Neptuna. Następnie udaliśmy się do innowacyjnej instytucji kultury powołanej do upowszechnienia dziedzictwa „Solidarności”, czyli Europejskiego Centrum Kultury, która znajduje się nieopodal słynnej Bramy nr 2, czyli głównego wejścia do Stoczni Gdańskiej.

Następnego dnia, po śniadaniu, pojechaliśmy do Sopotu. Po chwili relaksu na Molo i spacerze po słynnej ulicy Bohaterów Monte Casino, zwanej Monciakiem, udaliśmy się do Gdyni. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od najważniejszego punktu gdyńskiego śródmieścia – Skweru Kościuszki, gdzie spotkaliśmy największe atrakcje turystyczne atrakcje miasta: okręt – muzeum ORP „Błyskawica”, trzymasztowy żaglowiec „Dar Pomorza”, oraz modernistyczny budynek Akwarium Gdyńskiego, gdzie mogliśmy obejrzeć piękną florę i faunę środowisk wodnych. Mieliśmy również okazję  zwiedzić zespół pocystersko-katedralny w Gdańsku-Oliwie. Jest on przykładem zabytku o szczególnym znaczeniu dla kultury i dziedzictwa polskiego. Całość obejmuje teren dawnego klasztoru cystersów z kościołem pw. Trójcy Świętej (obecnie katedrą), część rezydencjonalną oraz parkową. Ostatnim punktem naszego zwiedzania była wizyta w Muzeum II wojny światowej. Jest to nowoczesne, multimedialne muzeum, którego zadaniem jest upowszechnianie wiedzy o II Wojnie Światowej. Poznaliśmy skutki wojny oraz historie ludzi, którzy przeżyli piekło na ziemi. To miejsce zmusiło nas do wielu refleksji i przemyśleń, ukazało nam ludzi którzy zakończyli tam swoje życie.

Trzeci dzień zaczęliśmy od rejsu galeonem  „Czarna Perła” na Westerplatte. Podczas  tej podróży mieliśmy okazję podziwiać Gdańsk z wodnej perspektywy. Westerplatte to miejsce będącym  symbolicznym początkiem II Wojny Światowej.

Ostatniego dnia Gdańsk pożegnaliśmy spacerem w okolicach mariny do plaży miejskiej i wyruszyliśmy do Malborka. Zwiedziliśmy z przewodnikiem Zamek Krzyżacki, odkryliśmy największe sekrety tej gotyckiej budowli. Do Janowa wróciliśmy późnym wieczorem.

 

Podziel się tym wpisem ze znajomymi:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Więcej wpisów z tej kategorii