Sowia noc

SOWIA NOC W JANOWIE PODLASKIM

Akcja rozpoczęła się w 2011 r. od pomysłu Jarka Mydlaka, który realizował w naszej szkole projekt edukacyjny dotyczący potrzeby ochrony przyrody. Podczas jednej z rozmów padł pomysł, żeby zorganizować młodzieży coś nowego i ciekawego, tak zrodziła się koncepcja nocnej wycieczki , podczas której będziemy wabić sowy. Pierwsza akcja odbyła się w Błoniu , namierzyliśmy puszczyka, który wabiony odgłosem samicy z dyktafonu przez cały kolejny dzień nawoływał samiczkę, było to dla uczestników niesamowite wydarzenie.

Sowie Nocki trwają nieprzerwanie z wyjątkiem 2 lat pandemii , kiedy to z wiadomych przyczyn wyjścia grupowe były zabronione.  Dlaczego właśnie sowy? Z roku na rok spada populacja sów i jest to związane z gospodarka człowieka, stosujemy coraz więcej chemii, używamy trucizn na gryzonie, co sprawia, że sowy spożywając zatrute pożywienie – giną. Człowiek truje, więc i człowiek musi chronić, stąd właśnie ta akcja w szkole. Zaczynamy edukację od najmłodszych , poznajemy ekologię tych tajemniczych i pięknych ptaków, ale dla nas najważniejsze jest, aby ludzie zrozumieli, że bez ludzi świat funkcjonował ale ludzie bez świata nie, stąd działania mające na celu zachowanie bioróżnorodności, siedlisk, świadomość odpowiedzialności za przyrodę . Poza tym jaki mamy najfajniejszy symbol mądrości i nauki? Właśnie sowa, więc jej tematyka w szkole powinna być szczególnie zaakcentowana. Imprezy zawsze są organizowane wspólnie z Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych Parkiem Krajobrazowym ” Podlaski Przełom Bugu” oraz inicjatorem pomysłu Jarkiem Mydlakiem, którego ptasia pasja zaraziła juz niejednego młodego ( i nie tylko młodego) człowieka. Wspierają nas również lokalne firmy: Gospodarstwo Ogrodniczo- Sadownicze Sylwester Owerko, który przeznaczył na imprezę smaczne jabłuszka, oraz Bakalland S.A, który przekazał na Sowią Noc dla wszystkich uczestników  wspaniałe i zdrowe przekąski. Nadleśnictwo w Białej Podlaskiej ufundowało upominki,  Gmina w Janowie Podlaskim zasponsorowała nam autokar, który umożliwił przemieszczanie się w kolejne miejsca nasłuchów. To najlepszy dowód, ze los sów nie jest obojętny dla ludzi.

Sowie Nocki to nie tylko zajęcia w terenie i nasłuchy, ale również przedstawienia o tematyce sowiej, prezentacje i wystawy o ekologii bohaterów imprez. Zawsze staramy się wymyślić ciekawe konkursy, które motywują dzieci do wnikliwego poznania sówek. W tym roku dzieci i młodzież wykonały prace konkursowe w 3 kategoriach.

  1. Sowa wyklejanka

 

I miejsce : Ala Matusiewicz , kl. 2c

II miejsce : Marcel Dwojak , kl. 1a

III miejsce : Lena Stefaniuk, kl. 1b

Wyróżnienie : Magdalena Romaniuk, kl. 3b

  1. Sowa malowanka

I miejsce: Blanka Semeryło, kl. 3a

II miejsce: Iga Woszczak, kl.2c

III miejsce : Helena Szczepaniak, kl. 1b

Wyróżnienie: Olga Mackiewicz, kl.2c

  1. Sowa recyklingowa

I miejsce: Zuzia Kuźmińska, kl 5c

II miejsce Ola Kaliszuk, kl 4a

III miejsce: Aleksander Hryciuk, kl. 7a

Wyróżnienie: Róża Maciela, kl. 8a

Michalski Maks, kl 4b

 Chciałabym jeszcze dodać, że pierwsze Sowie Nocki były organizowane w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Janowie Podlaskim i gromadziły ponad 100 osób a od  2017 r. w Szkole Podstawowej im. Czesława Tańskiego .Tegoroczną imprezę swoją obecnością zaszczyciło 91 osób. Jestem bardzo dumna z tego, że imprezy przyciągają pokolenia , dzieci z rodzicami, dziadkami, ludzi nie związanych ze szkołą, w różnym wieku, myślę, że wpłynie to pozytywnie na nasze postrzeganie przyrody i sprawi, że będziemy Jej bardziej świadomi.

 

Podziel się tym wpisem ze znajomymi:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Więcej wpisów z tej kategorii