Europejskie Dni Ptaków w Janowie Podlaskim

W sobotę 5 października 2019 roku odbyła się akcja ptakoliczenia, pod nazwą „Europejskie Dni Ptaków”. Jej organizatorami był: Zespół Placówek Oświatowych w Janowie Podlaskim, Nadleśnictwo Biała Podlaska – w osobie leśniczego Jarosława Mydlaka, a także Park Krajobrazowy „Podlaski Przełom Bugu”.

                   Około 30 osobowa grupa dzieci i młodzieży z naszej szkoły, pod opieką Pań: Iwony Kaliszuk, Wioletty Doroszuk, Katarzyny Panasiuk, Iwony Andruszkiewicz, Magdaleny Osuch, Katarzyny Chilkiewicz i Pana Jarosława Kaliszuka, udała się na spacer, aby poobserwować ptaki obecne u nas o tej porze roku. Trasa naszej wędrówki prowadziła ulicami Janowa, do miejscowości Wygoda, nad starorzecze Szczerbacz i z powrotem przez Stary Pawłów do Janowa.

                  Udało nam się zaobserwować ponad 150 osobników, z 39 gatunków ptaków. Najliczniejsze okazały się: czyże, szpaki, bogatki, nury. Do najcenniejszych gatunków zaobserwowanych przez nas należą: bielik, jastrząb, błotniak zbożowy, pustułka, dzięcioł czarny. Ciekawą obserwacją okazało się stadko raniuszków (26 osobników) w okolicach janowskiego stadionu.

                  Podczas obserwacji pod kierunkiem naszego przewodnika, znawcy ptaków – Pana Jarka, uczniowie mieli szansę nabyć wiedzę z zakresu ornitologii oraz wykazać się już posiadaną i uzyskać dodatkowe punkty za aktywność podczas akcji. Punkty te wliczają się do całorocznego podsumowania różnorodnych przedsięwzięć „ptasich”.

                  Przez czas trwania akcji pogoda i humory dopisywały. Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i zapraszamy na kolejne Ptakoliczenie w ostatni weekend stycznia.

                                                                                                                                                                                     Augustyna Butkiewicz klasa VI b

Podziel się tym wpisem ze znajomymi:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Więcej wpisów z tej kategorii