10 sposobów jak chronić swoją prywatność w Internecie

                                                                 

Warto uświadomić sobie, że w Internecie nie ma prywatności. Cała nasza aktywność online może być rejestrowana               i analizowana. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak cenne są obecnie dane osobowe.

10 sposobów jak chronić swoją prywatność w Internecie:

  1. Korzystaj z password managera.

Korzystamy z kilkudziesięciu różnych usług online i większość z nich wymaga logowania. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z password managera, czyli oprogramowania internetowego, które zapamiętuje i gromadzi loginy i hasła do wszystkich serwisów. Ze wszystkich naszych haseł możemy korzystać również na telefonie, tablecie, właściwie wszędzie gdzie mamy dostęp do internetu. Sam dostęp do managera również jest chroniony hasłem, także musimy jedynie pamiętać jedno hasło zamiast kilkudziesięciu.

  1. Wprowadź dwustopniowe logowanie.

Jeśli nawet ktoś pozna nasze hasło, to istnieje sposób aby się obronić. Jest to tzw. 2-step verification czyli dwustopniowe logowanie się. Po pierwszym wpisaniu danych pojawia się kolejne pytanie lub inne zabezpieczenie i dopiero dwukrotne wprowadzenie poprawnych danych umożliwia zalogowanie się do konta.

  1. Nie podawaj numeru telefonu, daty urodzin i adresu.

Data naszego urodzenia, numer telefonu oraz adres służą często bankom i innym instytucjom do weryfikacji klientów. Starajmy się nie udostępniać tych informacji online, zwłaszcza jeżeli nie jest to wymagane.

  1. Zmień ustawienia na Facebooku.

Jeżeli jesteś na Facebooku, sprawdź i zastanów się nad ustawieniami prywatności. Czy rzeczywiście chcesz aby zupełnie nieznajomi mogli oglądać twoje fotografie, poznać imiona twoich rodziców, bądź w przyszłości dzieci i inne dane dotyczące życia osobistego? Zmień ustawienia tak, aby tylko osoby znajome miały dostęp do tych informacji.

 

  1. Korzystaj z antywirusa.

Jeżeli stać Cię na tom to zainwestuj w jakiegoś dobrego antywirusa oraz software chroniący przed atakami z sieci (czasami jest to jeden program). Jeżeli nie chcesz wydawać pieniędzy, to nadal możesz się zabezpieczyć. Użyj jakiegoś bezpłatnego programu o nieco mniejszej funkcjonalności.

  1. Zmień opcje w telefonie.

Bezpieczeństwo i prywatność w sieci nie dotyczy wyłącznie komputerów. Coraz więcej osób codziennie łączy się z Internetem za pośrednictwem urządzeń mobilnych (telefony, tablety, itp). Są one również narażone na różnego rodzaju ataki i próby śledzenia dlatego jeżeli nie korzystacie z sieci albo chcecie uniemożliwić śledzenie, warto wyłączyć połączenia Bluetooth, WiFi, Mobile Networks oraz opcje lokalizacji. Nie zapominajcie również
o stosowaniu specjalnego oprogramowania antywirusowego do urządzeń mobilnych.

  1. Zmień co jakiś czas hasło do WiFi.

Jeżeli nasze hasło dostępu do routera nie było zmieniane przez dłuższy czas, to należy je zmienić i powtarzać tą operację raz na pół roku. Na pewno nasze hasło znają nasi znajomi korzystający z sieci i udostępniając je im, straciliśmy w pewnym sensie nad nim kontrolę.

  1. Monitoruj jakie informacje zbierają o nas strony internetowe.

Strony internetowe zbierają o nas różne informacje i zapisują różne dane w plikach cookies naszych przeglądarek. Smart Polak również zbiera niektóre dane, chcemy np. wiedzieć ile osób nas odwiedza, i które artykuły cieszą sie największym zainteresowaniem. Jeżeli to albo inne, bardziej zadania nam nie odpowiadają, możemy się bronić. Najłatwiej uruchomić funkcję incognito w naszej przeglądarce, która zablokuje zapisywanie ciasteczek. Inną metodą jest skorzystanie z jakiejś wtyczki, która umożliwi nam określenie kto i w jaki sposób może nasz śledzić.

  1. Nie zapisuj poufnych informacji w plikach swojego komputera.

Jeżeli mamy porządnego antywirusa oraz zaporę firewall i z komputera korzystamy wyłącznie w domu, nie powinniśmy się raczej niczego obawiać. Zapisywanie poufnych danych
w plikach bez względu na okoliczności, nie jest najlepszym pomysłem.

  1. Nie mieszaj informacji zawodowych z prywatnymi.

Bez względu na to czy się uczysz, czy prowadzisz firmę czy jesteś jej pracownikiem, informacje zawodowe i prywatne nie powinny się mieszać.

Uważaj, gdzie podajesz swoje dane osobowe!

Tekst opracowała:

www.smartpolak.co                                                                                           Augustyna Butkiewicz kl 5b

Podziel się tym wpisem ze znajomymi:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Więcej wpisów z tej kategorii