ZIMOWE PTAKOLICZENIE 25-27 STYCZNIA 2019

 

   
 
Przed nami 15. Zimowe Ptakoliczenie!
Liczymy ptaki zimujące i szukamy zamaskowanych miłośników ostów.
Wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać ptaki zimujące obok nas zapraszamy na spacery ornitologiczne w ramach Zimowego Ptakoliczenia. Spotykamy się w ostatni weekend stycznia 2019.
 
 
 
26 i 27 stycznia w miejskich parkach i ogrodach zaroi się od miłośników ptaków. Przewodnicy-Wolontariusze Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w czasie spacerów nauczą rozpoznawać najpopularniejsze ptaki, spotykane zimą, ale także opowiedzą się, gdzie najłatwiej je obserwować oraz jak mądrze pomagać im zimą i czym dokarmiać.

Zimowemu Ptakoliczeniu 2019 patronuje szczygieł. To ptak, którego najłatwiej zaobserwować na otwartych polach i łąkach. Jego ulubionym przysmakiem są nasiona ostu, ale nie pogardzi innymi nasionami, wydłubywanymi z traw i chwastów. Dorosłe szczygły trudno pomylić z innymi ptakami – ich karminowa maska na głowie i charakterystyczna żółta pręga na skrzydle pozwalają na szybką identyfikację. Zimą szczygły spędzają dnie w stadach, składających się z kilku lub kilkunastu osobników. Wspólnie żerują na wystających spod śniegu roślinach, wyczyniając przy tym dość zaskakujące akrobacje. W czasie Zimowego Ptakoliczenia 2018 zaobserwowano w sumie 273 szczygły. Ta niewielka liczba wynika z odludnych, pozamiejskich terenów bytowania tego gatunku.W Polsce liczebność szczygłów co roku spada. Podziwiajmy zatem te piękne ptaki i miejmy nadzieję, że nie znikną z naszego krajobrazu. Więcej o Ptaku Zimy 2019 możecie przeczytać tu:
https://otop.org.pl/zimowe-ptakoliczenie/ptak-zimy/

 
 
 
W czasie Zimowego Ptakoliczenia obserwujemy ptaki, które spędzają zimę w bliskim towarzystwie człowieka, czyli w miejskich ogrodach i parkach. Co roku OTOP organizuje około 140 spacerów ornitologicznych w całej Polsce. Ich spis znajduje się na stronie: 
https://otop.org.pl/zimowe-ptakoliczenie/lista-wycieczek/

Jeżeli chcesz zorganizować wycieczkę w ramach Zimowego Ptakoliczenia 2019 – wypełnij formularz zgłoszeniowy: 
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc-x-q5OdsaM2wvSxWZ9HU5SgpgOwtEESaDeDDR7__dFrbw-A/viewform

W Zimowym Ptakoliczeniu można także wziąć udział indywidualnie – przy naszym karmniku, na balkonie, na podwórku (zachęcamy, żeby dzieci przyłączyły się do wspólnych obserwacji!). Liczenie prowadzimy przez minimum godzinę, a wyniki nanosimy na elektroniczną kartę obserwacji dostępną na stronie https://otop.org.pl/zimowe-ptakoliczenie/karta-obserwacji/ 

W Zimowym Ptakoliczeniu bierze także udział wielu nauczycieli szkolnych i przedszkolnych, którzy organizują wycieczki dla klas już w piątek, 25 stycznia 2019.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków na podstawie wyników obserwacji przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach. Obserwacje umożliwiają także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Przez ostatnie dziewięć lat najliczniej obserwowanym gatunkiem jest krzyżówka, nasza najpopularniejsza kaczka. W zeszłym roku na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się lubiany przez wszystkich wróbel, a na trzecim – gawron.

Więcej informacji:
Monika Klimowicz
Specjalistka ds. komunikacji i edukacji
+48 500 239 648
monika.klimowicz@otop.org.pl 

Pozdrawiamy,
Zespół Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków

Wydarzenie organizowane w ramach projektu „Wolontariat wysokich lotów”, współfinansowanego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014–2020.

Zdjęcie: Cezary Korkosz
Rysunek: Romuald Mikusek

Podziel się tym wpisem ze znajomymi:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Więcej wpisów z tej kategorii