W czasie Zimowego Ptakoliczenia obserwujemy ptaki, które spędzają zimę w bliskim towarzystwie człowieka, czyli w miejskich ogrodach i parkach. Co roku OTOP organizuje około 140 spacerów ornitologicznych w całej Polsce. Ich spis znajduje się na stronie:
https://otop.org.pl/zimowe-ptakoliczenie/lista-wycieczek/
Jeżeli chcesz zorganizować wycieczkę w ramach Zimowego Ptakoliczenia 2019 – wypełnij formularz zgłoszeniowy:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc-x-q5OdsaM2wvSxWZ9HU5SgpgOwtEESaDeDDR7__dFrbw-A/viewform
W Zimowym Ptakoliczeniu można także wziąć udział indywidualnie – przy naszym karmniku, na balkonie, na podwórku (zachęcamy, żeby dzieci przyłączyły się do wspólnych obserwacji!). Liczenie prowadzimy przez minimum godzinę, a wyniki nanosimy na elektroniczną kartę obserwacji dostępną na stronie https://otop.org.pl/zimowe-ptakoliczenie/karta-obserwacji/
W Zimowym Ptakoliczeniu bierze także udział wielu nauczycieli szkolnych i przedszkolnych, którzy organizują wycieczki dla klas już w piątek, 25 stycznia 2019.
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków na podstawie wyników obserwacji przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach. Obserwacje umożliwiają także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Przez ostatnie dziewięć lat najliczniej obserwowanym gatunkiem jest krzyżówka, nasza najpopularniejsza kaczka. W zeszłym roku na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się lubiany przez wszystkich wróbel, a na trzecim – gawron.
Więcej informacji:
Monika Klimowicz
Specjalistka ds. komunikacji i edukacji
+48 500 239 648
monika.klimowicz@otop.org.pl
Pozdrawiamy,
Zespół Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
Wydarzenie organizowane w ramach projektu „Wolontariat wysokich lotów”, współfinansowanego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014–2020.
Zdjęcie: Cezary Korkosz
Rysunek: Romuald Mikusek