Akademia upamiętniająca 227 rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 maja obchodzimy Święto Konstytucji. Równo 227 lat temu, 3 maja 1791 roku uchwalono pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję. Polaków wyprzedzili tylko Amerykanie.  Ustawę uchwalił  Sejm Czteroletni – Ojczyzna nasza już jest ocalona. Swobody nasze zabezpieczone. Jesteśmy odtąd narodem wolnym   i niepodległym. Opadły pęta niewoli i nierządu – czytaliśmy w dokumencie.  Niestety ustawa przetrwała zaledwie rok – obaliła ją Konfederacja Targowicka oraz wkroczenie na tereny Polski wojsk rosyjskich. Od 1946 roku aż do roku 1990 świętowanie tego dnia było zakazane przez władze. Ale obecnie w całej Polsce uroczyście obchodzimy Święto Konstytucji 3 Maja. Majowe święto dla wszystkich Polaków jest dniem szczególnym. Dzień 3 maja ustanowiono świętem narodowym w dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem.

           30 kwietnia w naszej szkole na hali sportowej odbyła się akademia upamiętniająca 227 rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie klas V i VII pod kierunkiem pani Moniki Dwojak i pana Pawła Charytoniuka.

W trakcie akademii wystąpiły również dziewczynki   z klas VI, które zatańczyły poloneza. Przygotowała je pani Dorota Jakimiuk-Orzechowska. Uczniowie w skupieniu i z powagą wysłuchali wierszy i pieśni patriotycznych. Montaż słowno – muzyczny miał uświadomić młodemu pokoleniu, że każdy prawdziwy Polak powinien znać historię swojego kraju.

 

Podziel się tym wpisem ze znajomymi:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Więcej wpisów z tej kategorii