78. Rocznica Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia 2018 roku cała społeczność naszej szkoły uczestniczyła w uroczystym Apelu  upamiętniającym 78. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej i katastrofę prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Podczas apelu uczniowie z klasy VI B w poruszający sposób wykonali montaż słowno-muzyczny przypominający dwa bardzo bolesne wydarzenia z historii naszego narodu. Pierwsze wydarzenie to jedna  z największych zbrodni , jakie miały miejsce w czasie drugiej wojny światowej dokonanej z premedytacją przez władze Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich. Chodzi o masowy mord dokonany na 14 700 polskich oficerach  oraz 11 000 obywatelach polskich osadzonych w  obozach: w Katyniu ,w  Miednoje, w Ostaszkowie ,w Kozielsku. Uchwałę o rozstrzelaniu Polaków strzałem w tył głowy podpisało Biuro Polityczne KC WKP (Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii Bolszewików) a  wykonało  NKWD (Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych). Drugie najbardziej tragiczne wydarzenie w najnowszej historii Polski przypomniane w montażu słowno-muzycznym to katastrofa samolotu, którym lecieli prezydent RP Lech Kaczyński, jego małżonka Maria Kaczyńska, prezydent na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski , grupa  polskich parlamentarzystów, Kaplanów i przedstawicieli „Rodzin Katyńskich” na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Zginęło 96 obywateli Polski. Nasza Ojczyzna znów poniosła olbrzymią stratę.

Podczas apelu wszystkie ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej zostały uczczone najpierw minutą ciszy, a następnie piękną narracją,  recytacją i śpiewem  w wykonaniu następujących uczniów z klasy VI B: Aleksandry  Wawryniuk, Amelii  Romaniuk, Natalii Kublik, Kajetana Osucha, Julii Baraniuk, Malwiny Korneluk, Oliwii Nieścioruk, Aleksandera  Nieścioruka, Karola  Ochnika,  Bartlomieja Sijko,  Amelii  Andruszkiewicz, Klaudii Jakoniuk. Do podniosłego charakteru apelu przyczynili się również  uczniowie, którzy wykonali piękne elementy do dekoracji: Wiktoria Salwerowicz z kl. III B Gimnazjum –  namalowała obraz Matki Bożej Katyńskiej; Paulina Okseniuk , Zofia Sawczuk i Kacper Owerko z klasy VI A – namalowali transparent  o Katyniu oraz inni uczniowie, którzy wykonali hasło. Skupienie uwagi i wzruszenie okazywane przez uczniów naszej szkoły, zwłaszcza z klas młodszych również świadczyło o  wielkiej czci dla wszystkich ofiar zbrodni.

Apel przygotowali następujący nauczyciele: P. Irena Semeniuk, P. Agnieszka Żuk, P. Jarosław Kaliszuk i P. Małgorzata Nowicka.

Podziel się tym wpisem ze znajomymi:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Więcej wpisów z tej kategorii