Patriotyczny piątek

Patriotyczny piątek

 

         Dzień 10 listopada 2017 roku wpisał się w historię naszej szkoły jako „patriotyczny piątek”. Dlaczego? Otóż najpierw w czasie drugiej i trzeciej godziny lekcyjnej odbył się uroczysty apel poświęcony 99. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

         W czasie apelu grupka uczniów z klas szóstych i siódmych wykonała przedstawienie p.t. „Czy tu jest Polska?”. Treść przedstawienia ukazywała zderzenie teraźniejszości z przeszłością. Trzy współczesne dziewczyny zauroczone nowoczesnością, techniką, Europą, Światem z pogardą wyrażają się o Polsce. Nagle ukazuje się im Powstaniec Warszawski. Myślą, że to przebieraniec, który bawi się na cmentarzu           w hallowen. Idą za nim na cmentarz, żeby włączyć się w zabawę. Tam przeżywają niezwykłe spotkanie z dziećmi, które nie zawahały się oddać swego życia w walce          o wolność Polski. Orlęta Lwowskie z 1918 roku, sanitariuszka Jagienka z 1920 roku           i Powstańcy Warszawscy  z 1944 roku opowiadają dziewczynom o swoich przeżyciach, walce i śmierci. Po skończonej opowieści dziewczyny usypiają. Gdy się budzą, myślą,    że to był tylko sen, ale znajdują pozostawioną przez Jagienkę furażerkę i tekst „Dziecięcej Roty”. Po tym niezwykłym spotkaniu w sercach dziewcząt budzi się miłość do Ojczyzny. Od tej chwili chcą żyć i pracować dla Polski. 

         Przedstawienie przygotowali nauczyciele: P. Irena Semeniuk, P. Izabela Witecka, P. Dorota Matejuk-Bąk, P. Jarosław Kaliszuk, P. Grażyna Kraciuk i P. Małgorzata Nowicka.

         Apel kończyła grupa taneczna, która pod kierunkiem Pani Doroty Jakimiuk -Orzechowska wykonała piękny patriotyczny taniec p.t. „Ta, co nie zginęła”. W ciekawym układzie choreograficznym tancerze ukazali zniewolenie naszej Ojczyzny przez trzech zaborców, jej ucisk, prześladowanie i wreszcie triumfalne wyzwolenie po 123 latach niewoli.

         Program artystyczny powtórzony był dwukrotnie: na drugiej godzinie lekcyjnej dla klas I – IV  a na trzeciej dla klas V – VII oraz II – III gimnazjum.

         Dwie kolejne lekcje społeczność szkolna również przeżywała w duchu patriotycznym, uczestniczyła bowiem w biegach Niepodległości na miejskim stadionie, które jak co roku zorganizowali nauczyciele w – f z naszej szkoły; P. Jaroslaw Hryciuk, P. Dorota Jakimiuk – Orzechowska, P.P. Maciej Kublik, P. Grzegorz Demianiuk, P. Wioletta Doroszuk.     

         Atrakcje patriotyczne przeplatane były lekcjami, bo nasi uczniowie wiedzą,          że sumienne uczestnictwo w lekcjach to również wyraz patriotyzmu.

K. M. N.

 

Podziel się tym wpisem ze znajomymi:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Więcej wpisów z tej kategorii